Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Tedavisi Ağız kokusu,tıbbi terimle halitozis kişinin kendisi veya çevresi tarafından fark edilen konuşma esnasındaki hoş olmayan kokudur.

Ağız Kokusu Nedenleri

En sık nedeni,kötü ağız hijyeni ve diş eti hastalığı olan ağızlardır.
Kullanılan bazı ilaçlar tükrük salgısını azaltıp ağız kuruluğuna neden olabilir.Kullanılan ilacın alternatif bir ilaçla değiştirilmesiyle sorun ortadan kalkar.
Açlık ve oruç sırasında vücut kaynak olarak yağ yakar ve bunun sonunda keton açığa çıkar.Bazı ketonlar nefesle dışarı atılarak kötü kokuya neden olurlar.
Sigara,bazı yiyecek ve içeceklerde kötü ağız kokusuna sebep olurlar.
Akciğer ve bademcik enfeksiyonları ağız kokusuna neden olabilir.
Bazı insanlarda sabah kalktıklarında ağız kokusu hissedilebilir.Bu durum ağzın gece boyunca kuru kalmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve bu normaldir.Kahvaltıyla birlikte tükrük salgısının artmasıyla ortadan kalkar.

Tedavi Yöntemleri

İlk olarak tam bir ağız muayenesinden geçilmelidir.Koku testleri yapılarak(bu testlerde uçucu sülfür gazı miktarına bakılır) halitozisin boyutları tespit edilebilir.

Diş hekimi tarafından çürük dişler,taşkın dolgular ve diş eti hastalığınız varsa tedavisi yapılmalıdır.
Ağız enfeksiyonları tamamen ortadan kaldırılmalıdır.
Ağız hijyeninin çok iyi olmasına dikkat edilmelidir.Bunun için dişler günde en az 2 defa 2-3 dakika boyunca fırçalanmalı,ara yüzlerin temizliği için diş ipi kullanılmalı ve dil sırtı temiz tutulmalıdır.
Hala geçmeyen ağız kokuları varsa kulak burun boğaz doktoruna ve iç hastalıkları uzmanına gitmekte fayda vardır.