Eksik Dişlerin Tedavisi için İmplant Diş

Teknolojinin sağlık sektöründe ki gelişmelerinden biri de implant diş. İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyonlarını ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilir. İmplant yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, sağlam alternatif tedavi şeklidir. İmplant doğal diş formundadır. Sindirim fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmenize olanak sağlar ve bu da sağlıklı beslenmeyi ve düzgün konuşmayı beraberinde getirir. Daha şık ve estetik bir görünüm sunar. Sonuç olarak implant sayesinde sağlıklı dişlere kavuşur. Dişlerinizi kaybederek yaşadığınız özgüven kaybınızı geri kazanırsınız. İmplantlar insan vücudu ile tamamen uyumlu kesinlikle bir alerjiye ya da yan etkiye yol açmayacak şekilde üretilmiştir. İmplant denilen şey titanyumdan oluşan küçük vidalardır. Titanyumun tıp dünyasında kullanılması 1950’li yıllara dayanmaktadır. O zaman da kemiklerin birbirine kaynamasını sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Yani titanyum vücudun fonksiyonlarına uygun bir elementtir. İmplat diş tedavisi kısa bir cerrahi operasyondan ibarettir. Kişi aynı gün kendine gelebilmektedir. Anestezi uygulanmayan operasyonlarda bile çok fazla bir ağrı hissetmemektedir.

Kişilerin pahalıda olsa sağlıkları için bu parayı gözden çıkarmaları kendi yararlarına olacaktır. Çünkü orijinal dişlerle fonksiyonları bire bir örtüşmektedir. İmplant operasyonunun yapılmaması gereken durumlar ise henüz 18 yaşına ulaşmamış kemik oluşumunu tam olarak tamamlamamış bireylerin operasyonudur. Bu kişilere implant tedavisi uygulamak sakıncalıdır. Ayrıca kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören kişilere de implant tedavisi uygulanmaz. Çünkü bu kişilerin vücut dirençleri normal kişilere göre çok düşüktür.

İmplant diş operasyonunun başarılı geçmesi için oluşması gereken bazı şartlar vardır. Bunları diş hekimiyle, hastayla ve implantın markasıyla ilişkilendirebiliriz. Diş hekimleri uyguladıkları yanlış yöntemle operasyonun başarılı olmasını engelleyebilirler. Bazı diş hekimlerinin ticari kaygılarla gereksiz implant veya gereğinden fazla implant takıyor olmaları da ülkemizde sıkça görülen ve başarısız operasyonlara yol açan bir durumdur. Başarıyla takılmış bir implantın ardından yükün neredeyse tamamı artık hastanın omuzlarına binmiştir. Temizlik ve bakımın düzenli ve doğru yapılması gerekir. İmplant operasyonunun yapıldığı gün diş hekiminin de tavsiye edeceği gibi sigara içmemek, soğuk ve sıcak gıdalar tüketmemek gerekmektedir. Takılan implantın markası da operasyonun başarılı olması için bir diğer faktördür. Dünya çapında bilinen implant markalarının kullanımı başarı için önemli bir etken oluşturacaktır.